Ajax wint speciaal duel van Shakhtar en kan zich opmaken voor Johan Cruijff Schaal

Pro Shots

Ajax heeft de laatste vriendschappelijk wedstrijd voor de Johan Cruijff Schaal met 3-1 gewonnen van Shakhtar Donetsk. De doelpunten bij de Amsterdammers kwamen op naam van Dusan Tadic, Steven Berghuis en Mohammed Kudus. De wedstrijd stond in het teken van de oorlog in Oekraïne. Zo werden er vluchtelingen uitgenodigd en kwam de opbrengst van het duel ten goede aan diverse projecten en instanties die hulp bieden aan Oekraïense vluchtelingen en hulpprojecten in Oekraïne. Ook speelden de spelers van Shakhtar niet met hun naam op de rug, maar droegen zij shirts met daarop de namen van Oekraïnse steden. 

Basis met Wijndal en Bergwijn

Alfred Schreuder koos in de basisopstelling onder meer voor Daley Blind als centrale verdediger, Owen Wijndal als linksback en misschien wel het belangrijkst: Antony keerde weer terug na een blessure die hij opliep aan het einde van het vorige seizoen. Op de bank was er plek ingeruimd voor de aankoop Francisco Conceição. De Portugees werd afgelopen week voor 5 miljoen euro gekocht en maakte in de 77ste minuut zijn debuut. 

Directeur voetbalzaken Hamstra: "We willen het doen met de groep die er nu staat."

Voor de wedstrijd ging directeur voetbalzaken Gerry Hamstra bij Ziggo Sport in op de debutant Francisco Conceição: "We zien in hem als een potential, maar ook als een speler die er gelijk kan staan." Zo zou er onder andere nog aan Antony worden getrokken. Maar Hamstra houdt de Braziliaan er graag bij. "We willen het doen met de groep die er nu staat." Een andere aankoop, Calvin Bassey, was nog niet bij de selectie. De werkvergunning van de van Rangers overgekomen verdediger is nog niet geregeld, zo onthult de technische baas van de Amsterdammers, 

Verder ging Hamstra in op de drukke transferwindow voor Ajax. Ook besprak hij de samenwerking met Klaas Jan Huntelaar. "In de zomerwindow gebeurt zoveel. Dat is het mooie van het vak. Ik doe alles samen met Klaas. We pakken dossier samen aan. De ene keer zit hij wat vaker met de desbetreffende speler en ik met de club en zaakwaarnemer en op een ander moment weer andersom. Het is vooral teamwork. Klaas en ik zijn technische leidend. Verder schakelen we met bestuur,'' aldus Hamstra. 

Ajax defensief kwetsbaar

In de wedstrijd ging Ajax furieus van start. De Amsterdammers zetten hoog druk en Shakhtar kreeg de bal amper weg. Tot echt grote kansen leidde dit niet, omdat Ajax wat slordig was in de eindfase. De grootste kansen van de wedstrijd waren echter voor Shakhtar . Ajax gaf, net als tijdens de eindfase van het vorige seizoen, veel ruimte weg achter de verdediging. De openingstreffer werd dan ook gemaakt door de bezoekers uit Oekraïne. Devyne Rensch werd aan de rechterkant van het veld gemakkelijk voorbij gerend door Mykhaylo Mudryk, die vervolgens in de korte hoek raak schoot voor de 0-1. 

Vlak voor rust kwam Ajax, uit het niks, op 1-1. Dusan Tadic kreeg de bal vlak voor een leeg goal voor zijn voeten en schoot raak. De Serviër stond ogenschijnlijk buitenspel, maar de grensrechter stak zijn vlag niet omhoog en er was geen VAR.

Ajax begon de tweede helft ongewijzigd en kreeg meteen een aantal kansen. Timber kopte de bal op de paal en schoten van Antony en Berghuis kwamen niet voorbij de Oekraïense-goalie. In de 74ste minuut kwam Ajax op 2-1. Berghuis kreeg een afgeslagen bal voor zijn voeten en schoot via de rug van een verdediger van Shakhtar raak. 

Het slotstuk kwam op naam van Mohammed Kudus. De invaller kreeg de bal van Brobbey en schoot fraai raak in de verre hoek en bepaalde de eindstand op 3-1.

Opstelling Ajax (v.r.n.l.):

Pasveer, Rensch (Fitz-Jim 66'), Timber (Schuurs 66'), Blind, Wijndal (Baas 76'), Álvarez, Berghuis (Taylor 80'), Klaassen (Brobbey 76'), Bergwijn (Kudus 66'), Antony (Conceição 76'); Tadic.