Van de Donk hint op einde interlandcarrière: "Heb het EK nog in mijn hoofd zitten"

Soccrates Images

Daniëlle van de Donk denkt eraan een punt achter haar interlandcarrière te zetten na het EK van 2025. Lieke Martens nam vorige week officieel afscheid van Oranje en verschillende speelsters, zoals Stefanie van der Gragt en Kika van Es, gingen haar al voor. "Ik heb dat ook wel. Ik ben 32. Bij mij gaat dat ook gewoon een keer gebeuren", aldus Van de Donk maandagmiddag.

"Ik voel me nu nog goed. Ik heb het EK nog in m’n hoofd zitten en dan vind ik dat ik een hele mooie carrière heb gehad. De deur staat altijd nog een beetje open natuurlijk, maar het geeft mij wel rust om dat als doel te hebben", licht de middenvelder toe.

De deur staat dus nog een klein beetje open voor Oranje. "Het gaat er gewoon echt om of ik me nog goed voel en of ik het niveau nog aankan. Ik wil de eer aan mezelf houden en op niveau afscheid nemen. Niet dat het bergafwaarts gaat", zegt de middenvelder, die ook deelt nog niet te weten of ze tegelijkertijd stopt met clubvoetbal.

Afscheid van dertigers

Ook Andries Jonker ziet de trend. "Na het EK van 2022 heeft die zich ingezet. Sari van Veenendaal was volgens mij de eerste die stopte", zegt de bondscoach, die ook hint op het einde van de interlandcarrière van Shanice van de Sanden. "Daarna Kika van Es en Stefanie van der Gragt, misschien Shanice van de Sanden, en nu Lieke. Er zijn er een aantal van rond de dertig, die hebben niet het eeuwige leven. Dat kon je voorzien toen ik begon met deze job."

"Dit is echt een topgeneratie. Dat hebben we bij de mannen ook gehad met Gullit, Rijkaard en Van Basten. Die vind je niet zomaar. Deze generatie vrouwen is ook zo’n gouden generatie. Het zijn hele grote speelsters. Degenen die erachteraan komen, hebben een behoorlijke uitdaging voor zich. Shanice van de Sanden, misschien, en Kika van Es zijn in mijn ogen grote speelsters die heel veel bereik hebben en een grote impact hebben gehad op het Nederlands voetbal."

Van de Donk niet de enige

"Eigenlijk ben ik er al vanaf mijn aantreden mee bezig. Toen ik aantrad, moest ik gaan bepalen in hoeverre die dertigers in staat waren om het WK te spelen." Van de Donk is niet de enige Oranjevrouw van in de dertig. Sherida Spitse, Merel van Dongen, Barbara Lorsheyd en Renate Jansen, om er een paar te noemen.

Jonker vermoedt dat Van de Donk niet de enige is die na het EK aan stoppen denkt. "Het is een belangrijke fase. Want ik denk dat er bij meer speelsters door hun hoofd flitst ’25 en dan?’."

De toekomst meldt zich al: Brugts, Kaptein en Van Domselaar

Maar Jonker is optimistisch. "Je ziet nu wel dat speelsters opstaan die de potentie hebben om in die voetsporen te treden", zegt Jonker dan ook. Hij noemt Daphne van Domselaar, Esmee Brugts en Wieke Kaptein. "Er wordt hard gewerkt bij de nationale jeugdteams om dat voor elkaar te krijgen. Nu zie je weer een aantal jonge speelsters waarvan wij denken dat ze wellicht de potentie hebben om international te worden."